Skolesekretær søges


Velling Friskole og børnehaven Naturhuset søger en skolesekretær

Er du glad for både tal og mennesker? Så er det måske dig, vi har brug for.

Idet vores skolesekretær har valgt at søge nye udfordringer, søger vi pr. 1. marts en skolesekretær på min. 30 timer ugentligt, men med mulighed for fuldtid. Velling Friskole består af en skole på ca. 160 elever, og i børnehaven Naturhuset har vi ca. 50 børn samt ca. 35 medarbejdere i alt.

Som skolesekretær hos os, bliver du en stor del af hjertet i Velling Friskole og Naturhuset, og du bliver en aktiv medspiller i forhold til skolelederen og lederen fra børnehaven. Du vi få et stort ansvar i forhold til bl.a.

 • Debitor- og kreditorbogholderi
 • Lønkørsel for alle ansatte, samt kendskab til gældende overenskomster
 • Afstemning af konti i Komit (ERP-system)
 • Udarbejdelse af årsregnskab i samarbejde med revisor
 • Budgetopfølgning
 • Diverse refusionsansøgninger
 • Elevadministration og vedligeholdelse af data
 • Indberetninger til Kommunen, Undervisningsministeriet samt Fordelingssekretariatet
 • Administration af Uni-Login samt Office 365 mailgrupper
 • Besvarelse af henvendelser – personlige, skriftlige og pr. telefon
 • Diverse ad hoc-opgaver

 

Jobbet er alsidigt og med stor frihed og fleksibilitet. Du vil blive en vigtig del af personalegruppen og samtidig få en stor berøringsflade hos både børn, forældre og personale samt eksterne samarbejdspartnere.

Det er vigtigt, at du både har flair for at arbejde med tal og for at arbejde med mennesker. Erfaring med Excel vil være en fordel. Dine primære opgaver vil være administrative, men muligheden for andre opgaver er mange, og vi kan skrue dele af stillingen sammen ud fra dine kompetencer.

Det er et krav, at du har uddannelse/erfaring indenfor regnskab og bogføring og det er en fordel, hvis du har kendskab til skole- eller friskoleverdenen. Vigtigst er det, at du har lyst til at blive en del af netværket og fællesskabet omkring Velling Friskole, og at du lyst og gå-på-mod til selv at være opsøgende og lære nyt.

Hvis du har spørgsmål eller har lyst til en rundvisning, er du velkommen til at kontakte Skoleleder Karoline Reenberg på tlf. 20899603 eller mail karoline@velfri.dk

Løn- og ansættelsesvilkår

Løn i henhold til gældende overenskomst. Der indhentes Børne- og straffeattest

Yderlige oplysninger

Ansøgningsfristen er mandag den 24. januar 2022 kl. 12.00 med tiltrædelse den 1. marts 2022 (gerne tidligere hvis muligt). Der afholdes samtaler i uge 4. Ansøgningen sendes til kontor@velfri.dk

Læs mere på www.vellingfriskole.dk